Kurczak w sosie koperkowym
26.7.16
2
Czasochłonne (ponad godzina)
,
koperek
,
kuchnia skandynawska
,
kuchnia szwedzka
,
Kulinaria
,
kurczak
,
mięso
Mięsny wtorek
Dziś zapraszam na pysznego kurczaka w sosie koperkowym po szwedzku. W oryginalnym przepisie była to potrawka z jagnięciny z sosem koperkowym, ale ponieważ K. nie przepada za owieczką, a miał to być obiad dla nas obojga dlatego też zdecydowałam się na wersję z kurczakiem. Jednak jestem pewna, że jeszcze kiedyś wypróbuję przepisu z baraniną. Koperek zwany jest bazylią północy i bardzo często wykorzystywany jest w kuchni skandynawskiej. Innym charakterystycznym smakiem tamtejszej kuchni jest łączenie smaków słodkich i kwaśnych, co idealnie oddaje sos, który dziś przygotowałam. Słodko - kwaśny sos koperkowy okazał się fantastyczny i później wyjadałam go tylko z ryżem i muszę przyznać, że smakował wyśmienicie! Polecam!
Składniki:
- 3-4 wyfiletowane udka z kurczaka (opcjonalnie pierś)
- 1 cebula
- duży pęczek koperku
- 250ml wody
- 90g cukru (można dać nieco mniej)
- 100ml białego octu
- 2 łyżki mąki
- 2 łyżki masła
- 1 żółtko
- 120ml śmietany
- 750 bulionu z kurczaka
- sól, pieprz
- oliwa/masło do smażenia
Przygotowanie:
Cebulę pokroić w drobną kostkę i przesmażyć na patelni aż się zeszkli. Dodać pokrojonego na kawałki wielkości kęsa kurczaka i smażyć aż mięso nie będzie surowe.
W międzyczasie do garnka wlać wodę (250ml), dodać cukier i ocet oraz oskubane łodygi kopru. Listki kopru poodrywać, drobno posiekać i odstawić. Wodę z koprem gotować przez 5-10 minut. Dolać do niego bulion, wymieszać i odstawić.
W rondlu lub na głębokiej patelni przygotować zasmażkę - na niewielkim gazie roztopić masło i dodać mąkę, szybko wymieszać, do powstałej masy stopniowo wlewać wywar z kopru z bulionem. Dokładnie mieszać, aby nie powstały grudki, gdy sos będzie się powoli gotował dodać do niego kurczaka, chwilę gotować, aby mięso się zagrzało.
W niedużej miseczce wymieszać śmietanę z żółtkiem.
Do sosu dodać koperek wymieszać, a pod sam koniec gotowania, najlepiej gdy sos już nie będzie się gotował, można zdjąć z ognia wlać śmietanę z żółtkiem, dokładnie wymieszać i podawać.
Podawać z ziemniakami lub ryżem.
Smacznego!
Ten sosik musiał być wspaniały. W tym przepisie widać, że nasza polska kuchnia ma wiele cech wspólnych ze skandynawską.
OdpowiedzUsuńTak, sos byl pyszny! Poczatkowo wydawal mi sie nieco za kwasny, ale ostatecznie okazal sie rewelacyjny i z pewnoscia bede go czesciej robic. A kuchnia skandynawska, szczegolnie chyba wlasnie szwedzka ma faktycznie z polska wiele wspolnego, wiecej niz mogloby sie na iperwszy rzut oka wydawac :)
Usuń