Printfriendly

Szkockie placuszki ziemniaczane


placuszki ziemniaczane

Dziś polecam Wam bardzo proste i szybkie do zrobienia szkockie placuszki ziemniaczane - potato scone. Placuszki stanowią świetny pomysł na wykorzystanie ugotowanych ziemniaków, które zostaną z obiadu. Pierwotnie placuszki ziemniaczane były smażone na gorącym kamieniu, a w późniejszym okresie na rozgrzanej płycie kuchni. Obecnie smaży się je na patelni grillowej lub na zwykłej suchej patelni. 
W Szkocji placuszki ziemniaczane często wchodzą w skład tradycyjnego śniadania (wraz z jajkiem sadzonym, bekonem, fasolką, kiełbaską, czasami, w zależności od regionu, haggisem lub black puddingiem oraz grillowanym pomidorem lub pieczarkami) lub podawane są na słodko z dżemem i mocną herbatą.
Placuszki ziemniaczane, które dziś przygotowałam były niezwykle smaczne, mięciutkie i puszyste, tak mi smakowały, że zjadłam sporą porcję, gorących prosto z patelni. Pychotka - polecam! szkockie placuszki zimniaczane

Szkockie placuszki ziemniaczane


Składniki: 

  • 500g ugotowanych ziemniaków (najlepiej mącznych)
  • 100-150g mąki (ilość mąki zależy od rodzaju ziemniaków, bardziej suche będą potrzebowały jej mniej, a wodniste więcej)
  • 50g masła
  • sólplacuszki ziemniaczane

Jak zrobić placuszki ziemniaczane: 


Ugotowane ziemniaki dobrze posolić, dodać masło i dokładnie ugnieść na jednolitą masę, aby nie było grudek. Masę przełożyć na oprószoną mąką stolnicę, stopniowo dosypywać mąki i zagnieść ciasto na plastyczną masę, która powinna być miękka, ale nie lepiąca się. Stolnicę oprószyć ponownie mąką i ciasto ziemniaczane delikatnie rozgnieść lub rozwałkować na placek grubości około centymetra. Ciasto pokroić na trójkąty i smażyć na suchej patelni aż będą rumiane. 
Placuszki ziemniaczane są najsmaczniejsze na ciepło, świeżo usmażone, można jednak zrobić je wcześniej, a później odświeżyć na patelni, grillu lub w opiekaczu. 

potato scones


Smacznego!

2 komentarze:

Dziękuję za wszystkie komentarze - są one dla mnie niezwykle cenne i bardzo motywujące.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Codzienne Gotowanie , Blogger