Mulligatawny
Płynne czwartki
Istnieje wiele przepisów na zupę mulligatawny, są wersje wegetariańskie i z kurczakiem, z ryżem lub bez. Ja tym razem postanowiłam przygotować wersje z kurczakiem, ale bez ryżu, jednak możecie być pewni, że za jakiś czas pojawi się wersja z ryżem, ponieważ kiedyś taką jadłam i bardzo mi smakowała:) Przepis na tę zupę zaczerpnęłam ze strony Curry and Comfort, wprowadziłam jedynie niewielkie modyfikacje.
Zupa wyszła bardzo smaczna, z dużą ilością mięsa, aromatyczna i dość pikantna. Polecam ją wszystkim, nie tylko fanom kuchni indyjskiej;)
Składniki:
Na wywar:
- 2 piersi z kurczaka
- 1 cebula
- kawałek pora
- kilka marchewek
- pietruszka
- 1 łodyga selera naciowego
- kilka ziarenek pieprzu
- 2 ziarenka ziela angielskiego
- sól
Na zupę:
- wywar wraz z mięsem, marchewka i selerem, pozostałe składniki wyrzucić
- 2 łyżeczki nasion kolendry
- 0,25 łyżeczki nasion kozieradki
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- 1 łyżeczka nasion kopru włoskiego
- 2 łyżeczki ryżu
- 0,5 łyżeczki ziarenek czarnego pieprzu
- 2 łyżeczki startego imbiru
- 2 łyżeczki wyciśniętego czosnku
- 1 średnia cebula
- 1 papryczka chili (do smaku)
- puszka krojonych pomidorów (400g)
- 0,5 łyżeczki kurkumy
- 100ml mleczka kokosowego (użyłam śmietany)
- sok z cytryny (do smaku)
- sól
Przygotowanie:
Wszystkie składniki wywaru umieścić w garnku, zalać wodą i zagotować. Zmniejszyć gaz i gotować do czasu aż warzywa będą miękkie.
Kolendrę, kozieradkę, kmin, koper włoski i ryz uprażyć na suchej patelni, aż zacznie wydobywać się z nich aromat, ale uwaga aby ich nie przypalić! Następnie utrzeć je w moździerzu z dodatkiem pieprzu.
W garnku rozgrzać tłuszcz i zeszklić na nim cebulę pokrojoną w drobną kostkę, następnie dodać imbir i czosnek, dokładnie wymieszać i dusić przez kilka minut. Dodać drobno posiekaną papryczkę chili, uprażone i utarte przyprawy, wszystko dokładnie wymieszać i smażyć przez chwilę, aby przyprawy połączyły się z masą cebulową. Dodać drobno pokrojony seler naciowy z wywaru. Dodać pomidory, kurkumę i zalać wywarem, przykryć i gotować na niewielkim ogniu przez 20 minut.
W międzyczasie rozdrobnić pierś z kurczaka z wywaru, natomiast marchewkę pokroić w plasterki.
Gdy zupa się ugotuje dodać do niej większą część marchewki i zmiksować. Zupę spróbować i ewentualnie doprawić do smaku, dodać mleko kokosowe (śmietanę) oraz sok z cytryny. Dodać pozostałą marchewkę i rozdrobnionego kurczaka, dokładnie wymieszać, w razie potrzeby podgrzać i natychmiast podawać.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za wszystkie komentarze - są one dla mnie niezwykle cenne i bardzo motywujące.