Gulasz wieprzowy z piwem wrzosowym
W szkockiej kuchni niezwykle popularne są wszelkiego rodzaju gulasze i potrawki - proste dania jednogarnkowe. Jednym z takich dań jest gulasz wieprzowy z piwem wrzosowym. Piwo wrzosowe było produkowane w Szkocji już w średniowieczu, obecnie wznowiono jego produkcję. Po raz pierwszy próbowałam takiego piwa na Festiwalu Piw Ale kilka lat temu. Obecnie można takie piwo kupić w większych supermarketach w Szkocji - użyłam piwa Fraoch z browaru Williams Bros. Jeżeli nie możecie kupić piwa wrzosowego można zastąpić je innym piwem lub cydrem.
Gorąco polecam wypróbować ten gulasz, ponieważ jest niezwykle smaczny, a banalnie prosty do przygotowania!
Gulasz wieprzowy z piwem wrzosowym
Składniki:
- 700g wieprzowiny (użyłam karkówki)
- 2 średnie cebule
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki mąki
- 400ml piwa wrzosowego (ewentualnie cydru)
- 2 łyżki natki pietruszki
- sól, pieprz
Jak przygotować gulasz z wieprzowiny z piwem wrzosowym?
Mięso umyć, osuszyć i pokroić na kawałki wielkości większego kęsa.
Mąkę przełożyć do miski i doprawić solą i pieprzem. Porcjami przekładać mięso do miski z mąką, mięso obtaczać w mące, a nadmiar mąki otrząsnąć.
Na patelni lub w rondlu z grubym dnem rozgrzać olej i przesmażyć na nim mięso, aby się przyrumieniło. Mięso należy smażyć niewielkimi porcjami, aby nie obniżać temperatury oleju. Obsmażone mięso przekładać na talerz.
Na patelnię dolać nieco oleju i przesmażyć na nim pokrojoną w cienkie półplasterki cebule. Smażyć do czasu aż cebula lekko zbrązowieje.
Do cebuli dodać przesmażone mięso i rozgniecione ząbki czosnku. Wszystko wymieszać, zalać piwem (lub cydrem) i zagotować. Zmniejszyć ogień, przykryć i powoli dusić przez około godzinę, -półtorej, lub do czasu aż mięso będzie miękkie.
Pod koniec gotowania dodać posiekaną natkę pietruszki, ewentualnie doprawić do smaku solą i pieprzem. Jeżeli sos jest zbyt rzadki, odkryć i chwilę pogotować, aż zgęstnieje.
Podawać z pure ziemniaczanym lub kluskami z dziurką, kopytkami czy kluskami łyżką kładzionymi. Jako dodatek można podać kiszone ogórki, które świetnie komponują się z tym daniem. Dzięki temu powstanie danie kuchni fusion - mieszanka kuchni szkockiej i polskiej ;)
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za wszystkie komentarze - są one dla mnie niezwykle cenne i bardzo motywujące.