Tradycyjny hummmus
27.6.16
4
Banalne
,
bez glutenu
,
Błyskawiczne (do 15 minut)
,
ciecierzyca
,
finger food
,
kuchnia arabska
,
Kulinaria
,
piknik
,
przekąska
,
przystawka
Bardzo lubię hummus i swego czasu często go kupowałam i jadłam jako przekąskę ze szkockimi ciasteczkami owsianymi. Było tak do czasu, gdy zorientowałam się jak banalnie prosty jest w przygotowaniu hummus. Jedynym niezbędny składnikiem, dodatkiem do tej pasty z ciecierzycy jest tahina, czyli pasta sezamowa. Można ją kupić, ale równie dobrze można ją przygotować samodzielnie. Przepis na tradycyjny hummus miałam dodać już dawno temu, ale jakoś zwyczajnie się nie składało, zazwyczaj znikał zanim zdążyłam mu zrobić zdjęcie ;). W końcu jednak, korzystając z Festiwalu Kuchni Arabskiej postanowiłam się zmobilizować, przygotować hummus, zrobić mu zdjęcie i podać na niego przepis. Dziś przedstawiam Wam wersję tradycyjną - podstawową, ale z pewnością pojawią się jeszcze inne odmiany hummusu z różnymi dodatkami.
Hummus to świetna przekąska lub przystawka, idealnie nadaje się do jedzenia ze świeżymi warzywami lub chrupiącym pieczywem typu grissini. Równie dobrze komponuje się z różnymi rodzajami mięsa z grila np. z koftą wołową.
Hummus to świetna przekąska lub przystawka, idealnie nadaje się do jedzenia ze świeżymi warzywami lub chrupiącym pieczywem typu grissini. Równie dobrze komponuje się z różnymi rodzajami mięsa z grila np. z koftą wołową.
Składniki:
- puszka ciecierzycy (400g)
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki pasty sezamowej - tahini
- sok z 1 cytryny
- 0,5 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego
- 0,25 łyżeczki pieprzu kajeńskiego
- oliwa z oliwek extra virgin
- sól
Przygotowanie:
Ciecierzycę odsączyć, wodę zachować.
Ciecierzyce wsypać do miksera, dodać pastę sezamową (tahinę), czosnek, sok z cytryny, kmin, pieprz kajeński, szczyptę soli i odrobinę oliwy z oliwek. Wszystko dokładnie zmiksować na jednolitą masę. Jeżeli hummus jest zbyt suchy dodać odrobinę wody z ciecierzycy i/lub sok z cytryny (do smaku) lub nieco więcej oliwy. Hummus nie powinien być zbyt płynny, ani zbyt suchy, powinien mieć konsystencję gestej smietany.
Hummus przełożyć do miseczki, przybrać oliwą, szczyptą pieprzu kajeńskiego, kilkoma ziarenkami ciecierzycy i/lub natką pietruszki.
Smacznego!
Uwielbiam pastę tahini i od dłuższego czasu przymierzam się do zrobienia hummusu, słyszałam, że jest przepyszny! Chyba czas w końcu się za to zabrać, bo wygląda fantastycznie <3
OdpowiedzUsuńNajwyższy czas! To jest świetna przekąska, idealny do świeżych, młodych warzyw! :)
UsuńLubię hummus, zwykle dodaję do niego jeszcze papryczkę chilli, żeby był pazur.
OdpowiedzUsuńTo dobry pomysł, z pewnością na blogu pojawią się jeszcze inne wersje tej pasty ;)
Usuń