Szkocka grochówka
Kolejny szkocki przepis i kolejna zupa, ale muszę przyznać że te szkockie zupy są niezwykle smaczne i po prostu muszę je Wam pokazać. Mam nadzieję, że w kolejnych edycjach Akcji, bo już teraz mogę Was zapewnić, że będą kolejne części tej zabawy, uda mi się dodać więcej przepisów z mięsem i rybami, a tymczasem zapraszam na pyszną szkocką "grochówkę".
Sekret tej zupy tkwi w przygotowaniu dobrego wywaru na wędzonce, a następnie dodanie słodkiej melasy, która nadaje zupie niepowtarzalnego smaku i koloru. Polecam!
Szkocka grochówka
Składniki:
Na wywar:
- 1 wędzona giczka wieprzowa
- 2-3 marchewki
- 2 pietruszki
- por
- łodyga selera naciowego
- kawałek selera
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2-3 goździki
- kilka ziarenek pieprzu
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- 2 listki laurowe
Na zupę:
- 2 marchewki
- kawałek brukwi
- 2 ziemniaki
- cebula
- 150g czerwonej soczewicy
- 1 łyżeczka melasy
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- sok z cytryny (do smaku)
- sól, pieprz
- natka pietruszki do przybrania (opcjonalnie)
- olej do smażenia
Jak przygotować szkocką grochówkę?
Przygotowanie wywaru
Do przygotowania szkockiej grochówki można wykorzystać zwykły rosół lub inny rodzaj wywaru lub bulionu na wędzonce.
Do przygotowania szkockiej grochówki można wykorzystać zwykły rosół lub inny rodzaj wywaru lub bulionu na wędzonce.
Giczkę obkroić ze skóry i nadmiaru tłuszczu. Włożyć do garnka, dodać obrane warzywa (marchewkę, pietruszkę, selera, selera naciowego, pora, cebulę i czosnek), dodać przyprawy (pieprz, ziele angielskie, listki laurowe i goździki), zalać zimną wodą, tylko na tyle, aby zakryła mięso i warzywa i powoli zagotować. Gotować na minimalnym ogniu (tak jak rosół) do czasu aż mięso i warzywa będą miękkie 2-3 godziny.*
Gdy wywar będzie ugotowany wyłowić mięso i przełożyć na talerz, aby ostygło. Pora, cebulę i selera naciowego wyrzucić, natomiast marchewkę, pietruszkę i selera można odłożyć do przygotowania sałatki warzywnej, zrobiona na bazie warzyw z takiego wywaru będzie niezwykle smaczna. Wywar przecedzić i ostawić.
*Ja gotowałam wywar w wolnowarze przez noc (około 10-12 godzin na trybie Low), wydaje mi się, że taki wywar (rosół) z wolnowara jest o wiele smaczniejszy i bardziej esencjonalny. Polecam wypróbować to urządzenie.
Przygotowanie zupy
W garnku rozgrzać olej i przesmażyć na nim drobno pokrojoną cebulę, gdy się zeszkli dodać pozostałe warzywa pokrojone w niedużą kostkę (marchewkę, ziemniaki, brukiew) i chwilę smażyć. Dodać czerwoną soczewicę, wymieszać, zmniejszyć ogień, przykryć i chwilę dusić, w razie potrzeby podlać niewielką ilością wody, aby warzywa się nie przypaliły. Dodać koncentrat pomidorowy, melasę i sok z cytryny, wymieszać. Zalać przecedzonym wywarem, przykryć i gotować do czasu aż warzywa i soczewica będą miękkie.
Gdy mięso będzie zimne, obrać je z kości i porozrywać na mniejsze kawałki, dodać do zupy, aby się zagrzało. Zupę doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać natychmiast przybraną natką pietruszki.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za wszystkie komentarze - są one dla mnie niezwykle cenne i bardzo motywujące.