Marchewka faszerowana jagnięciną
28.7.18
2
Czasochłonne (ponad godzina)
,
jagnięcina
,
kuchnia arabska
,
kuchnia libańska
,
marchewka
,
skomplikowane
,
Sylwester
Akcja kulinarna Kuchnia Bliskiego Wschodu zbliża się do końca, w związku z tym postanowiłam przygotować danie z którego przygotowaniem nosiłam się już od dłuższego czasu - jest to marchewka faszerowana jagnięciną. Ta pyszna przekąska pochodzi z kuchni libańskiej. Faszerowana marchewka jest niezwykle aromatyczna za sprawą intensywnych przypraw takich jak kmin rzymski i cynamon. Słodka marchewka i lekko pikantne, wyraziste mięso to wspaniałe połączenie. Gorąco polecam!
Marchewka faszerowana jagnięciną
Składniki:
- 5-6 większych (grubszych) marchewek
- 250g mielonej jagnięciny
- 0,5 średniej cebuli
- 1 łyżeczka przyprawy siedem smaków
- 1 łyżeczka soli
- 0,5 łyżeczki pieprzu
- 2 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego
- 0,5 łyżeczki mielonego cynamonu
- 40g orzeszków piniowych
- 2 garście natki pietruszki
Jak zrobić marchewki faszerowane jagnięciną?
Marchewki obrać, przekroić wzdłuż na pół, a następnie ugotować je na parze do czasu aż będą al dente. Odstawić, aby marchewki ostygły.
W międzyczasie przygotować mięso - rozgrzać patelnię, wrzucić na nią mięso (nie potrzeba dodawać żadnego tłuszczu, gdyż jagnięcina to dość tłuste mięso) i smażyć na niewielkim ogniu przez kilka minut, rozdrabiając łopatką. Dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę i przyprawę siedem smaków, smażyć przez kilka minut aż cebula zmięknie. Dodać sól, pieprz, kmin rzymski i cynamon i smażyć przez kolejne kilka minut. Wlać około 200ml wrzącej wody, wymieszać i zagotować. Zmniejszyć ogień i dusić, mieszając od czasu do czasu, przez około 20 minut lub do czasu aż woda zostanie całkowicie wchłonięta. Dodać uprażone na suchej patelni orzeszki pinii oraz posiekaną natkę pietruszki. Wymieszać i zdjąć z ognia.
W międzyczasie, gdy mięso się smaży, a marchewka ostygła na tyle, aby można ją wziąć w rękę, ostrożnie wydrążyć jej środkową część. Następnie napełnić marchewki usmażoną jagnięciną.
Faszerowane marchewki ułożyć w naczyniu żaroodpornym (podlać je niewielką ilością wody) i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec przez około 10-15 minut.
Podawać natychmiast przybrane miętą i natką pietruszki.
Smacznego!
Wow, pięknie się prezentuje :). Pozdrawiam serdecznie, A.
OdpowiedzUsuńBardzo dziekuje :)
Usuń