Risotto ai funghi secchi / Risotto z suszonymi grzybami
Siedziałam w niedzielne popołudnie i zastanawiałam się co przygotować do jedzenia. Nie miałam żadnego mięsa i w ogóle niewiele w lodówce, a już na pewno nic co można by przerobić na obiad. Wpadłam na pomysł przyrządzenia risotto, pozostał tylko jeden problem - z czym je przygotować? Zaczęłam wertować książkę o risotto, którą kupiłam jakiś czas temu i tam natknęłam się na przepis na risotto z suszonymi grzybami. Tak, to jest to! Pomyślałam i pobiegłam do kuchni namoczyć grzybki (własnoręcznie zbierane w polskich lasach piękne podgrzybki).
Risotto z suszonymi grzybami okazało się strzałem w dziesiątkę - aromatyczne, grzybowe, pachnące lasem. Po prostu pyszne!
Zanim jednak przejdę do przepisu, chciałabym napisać kilka słów o risotto, gdyż jego historia i sposób przyrządzania bardzo mnie zainteresowały, mam nadzieję że i Was to zaciekawi.
"Risotto jest daniem prostym w przygotowaniu, pożywnym, ekonomicznym, różnorodnym i co najważniejsze - przepysznym"
Risotto jest klasyczną potrawą wywodzącą się z północnych Włoch. Nie wiadomo jednak dokładnie w jaki sposób się narodziło. W związku z dużym podobieństwem do bliskowschodniego pilafu, niektórzy sądzą, że może pochodzić z okolic Wenecji, gdzie krzyżowało się wiele dróg, którymi podążali kupcy i odkrywcy podróżujacy po całym ówczesnym świecie. Jedna z teorii głosi, że pomysł na tę potrawę przywiózł Marco Polo z Chin. Inni uważają, że pochodzi ono z południowej części Włoch, gdzie krótkoziarnista odmiana ryżu używanego do przygotowywania risotto, została przywieziona z Dalekiego Wschodu około XI wieku, kiedy to Sycylia i południe lądowej części Włoch rządzone było przez Saracenów, muzułmanów z Afryki północnej. Niektorzy historycy twierdzą, że risotto narodziło sie w stolicy Lomabrdii - Mediolanie. Związana jest z tym ciekawa legenda, która mówi, że około roku 1574, do budowy mediolańskiej katedry - Duomo, zjechali budowniczowie z całej Europy. Wśród społeczności belgijskiej był szklarz odpowiedzialny za produkcję witraży. Jeden z jego uczniów zdobył reputację dzięki niesłychanym zdolnościom mieszania kolorów. Krążyła plotka, że osiąga te wspaniałe barwy dzięki dodaniu szczypty szafranu do barwników. Mistrz szklarski wyśmiewał się i kpił z ucznia, ciągle powtarzając, że jeśli tak dalej pójdzie, to wkrótce będzie dodawał szafran do jedzenia. Po wszystkich tych docinkach, młody uczeń postanowił się odegrać i spłatać mistrzowi figla. Wybrał dzień ślubu córki mistrza, przekupił kucharza i ku zdumieniu wszystkich gości, na stołach pojawiła się ogromna góra żółtego ryżu. Wszyscy zachwycali się i wykrzykiwali "Risus optimus" - wspaniały ryż. Żółty ryż wkrótce zasłynął jako risotto alla milanese, które przygotowywane jest po dziś dzień z dużą szczyptą szafranu.
Do dziś risotto pozostaje specjalnością północnych Włoch. W rodzimym kraju podawane jest jako pierwsze danie lub przystawka, czasami podawane jest także jako dodatek do mięs. Uważam jednak, że podawane w nieco większej ilości doskonale sprawdza się jako danie główne.
Risotto jest daniem prostym w przygotowaniu, pożywnym, ekonomicznym, różnorodnym i co najważniejsze - przepysznym. Przygotowuje się je z krótkoziarnistego, kleistego ryżu pochodzącego z Doliny Po. Dolina rzeki Po biegnie przez Piedmont i Lombardię, gdzie warunki klimatyczne: temperatura, wilgotność i obfitość w wodę są idealne dla uprawy tego zboża. Ta włoska odmiana ryżu znana jest z niespotykanie wysokiej zdolności wchłaniania smaków, zapachów i aromatów składników z którymi jest gotowany. Jednocześnie ryż ten doskonale łączy się z płynem w którym jest gotowany, tworząc specyficzną konsystencję wytwarzaną przez wydzielająca z się z ziarenek ryżu skrobie, przy czym poszczególne ziarenka pozostają jędrne (al dente). Takie połączenie, pełnego smaku, jędrnego ryżu z aksamitną bazą, to to co sprawia, że risotto jest tak wyjątkową potrawą.
Bez względu jakich dodatków (condimenti) użyjemy, każde risotto przygotowuje się według jednego schematu. Ryż (riso) najpierw smaży się z tłuszczem i cebulą (soffritto), następnie lekko gotujący się bulion (brodo) dodaje się do ryżu małymi porcjami, chodzi o to, aby ryż pochłonął każdą porcję, zanim dolejemy kolejną. Gdy ryż jest miękki, ale wciąż jędrny, przychodzi pora na dodanie ostatniej porcji bulionu, masła (smietany lub jogurtu) i parmezanu, które energicznie miesza się z ryżem.
"Tajemnica risotto tkwi w stopniowym podlewaniu ryżu bulionem"
Bez względu jakich dodatków (condimenti) użyjemy, każde risotto przygotowuje się według jednego schematu. Ryż (riso) najpierw smaży się z tłuszczem i cebulą (soffritto), następnie lekko gotujący się bulion (brodo) dodaje się do ryżu małymi porcjami, chodzi o to, aby ryż pochłonął każdą porcję, zanim dolejemy kolejną. Gdy ryż jest miękki, ale wciąż jędrny, przychodzi pora na dodanie ostatniej porcji bulionu, masła (smietany lub jogurtu) i parmezanu, które energicznie miesza się z ryżem.
Przygotowanie risotto składa się z 4 etapów:
Brodo - bulion, ale także wino lub inny płyn, którego używamy do gotowania ryżu. Należy pamiętać, aby bulion cały czas lekko się "pryciał" i był gorący podczas dodawania go do ryżu, chodzi o utrzymanie stałej temperatury gotowania. Ilość bulionu może się wahać w zależności od innych składników i ich wilgotności.
Soffrito - smażenie. Drobno posiekaną lub zmieloną cebulę należy zeszklić na maśle z odrobiną oliwy. Czasami eliminuje się cebule, lub wzmacnia jej smak poprzez dodatkowe składniki takie jak marchew, seler, pietruszka, czosnek czy pancetta.
Riso - ryż, używany jest ryż odmiany Arborio. Ważne jest, aby nigdy nie płukać ryżu! Każda odrobina skrobi z tego rodzaju ryżu sprawia, że risotto jest takie kremowe.
Condimenti - przyprawy, dodatki - mięso, warzywa, owoce morza, ser, lub jakikolwiek inny dodatek, który nadaje risotto indywidualnego charakteru. W zależności od przepisu dodawane są na początku, w trakcie lub pod koniec gotowania.
- Do mieszania risotto należy używać drewnianej łyżki i rondla o grubym dnie, najlepiej z nieprzywieralną powloką.
- Risotto powinno się gotować na średnim, równym ogniu, co daje odpowiednią szybkość wchłaniania i parowania bulionu. Jeżeli ogień będzie zbyt duży, ryż będzie się przypalał i przyklejał do dna naczynia, jeżeli będzie zbyt mały bulion będzie wchłaniany zbyt wolno, co wydłuży czas gotowania, przez co ryż straci jędrność, a sos nie będzie kremowy.
- Risotto należy często próbować w czasie gotowania, szczególnie w końcowej fazie.
- Można dodać wrzącej wody, jeśli skończy się bulion, a ryż wciąż będzie wymagał gotowania.
- Risotto należy zawsze serwować natychmiast po ugotowaniu, jeśli ostygnie traci swoją aksamitną konsystencję.
- Risotto podawać na gorących talerzach.
- Przed przystąpieniem do gotowania przygotować i odmierzyć wszystkie składniki.
Risotto z suszonymi grzybami:
Składniki:
Condimenti - Dodatki:
- dwie garście suszonych grzybów
- 1 łyżka masła
- parmezan
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
Brodo - Bulion:
- 1 litr bulionu grzybowego
- woda z namoczonych grzybów
- pół szklanki białego wytrawnego wina
Soffritto - Smazenie:
- 2 - 4 łyżki masła
- 1 łyżka masła
- 1 duża cebula drobno posiekana
Riso - Ryż:
- 1,5 szklanki ryżu Arborio
Jak zrobić risotto z suszonymi grzybami?
Condimenti: Grzyby namoczyć przez kilka godzin. Odcedzić zachuwujac wodę z moczenia. Grzyby pokroić w kostkę.
Brodo: Przygotować bulion, użyłam bulionu z kostki, dodać do niego wodę od namaczania grzybów. Postawić na ogniu, aby powoli się gotował.
Soffritto: Na głębokiej patelni lub w rondlu o grubym dnie roztopić 2 łyżki masła i łyżkę oliwy. Dodać cebulę i smażyć aż się zeszkli, należy jednak uważać, aby nie zbrązowiała! W razie potrzeby dodać nieco więcej masła.
Riso: Dodać ryż do przesmażonej cebuli (soffritto), dokładnie wymieszać, aby ryż dokładnie pokrył się tłuszczem i cebulą i lekko zeszklił.
Wlać wino i mieszać aż całe się wchłonie.
Dodać grzyby i zacząć dodawać gotujący się bulion, po około pół szklanki na raz. Gotować aż bulion się wchłonie, przed dolaniem kolejnej porcji, chodzi o stopniowe podlewanie ryżu.
Często i delikatnie mieszać, aby ryż się nie sklejał.
Stopniowo z ziarenek ryżu będzie wydzielała się skrobia tworząc kremowy sos - podstawa dobrego risotto.
Wlać wino i mieszać aż całe się wchłonie.
Dodać grzyby i zacząć dodawać gotujący się bulion, po około pół szklanki na raz. Gotować aż bulion się wchłonie, przed dolaniem kolejnej porcji, chodzi o stopniowe podlewanie ryżu.
Często i delikatnie mieszać, aby ryż się nie sklejał.
Stopniowo z ziarenek ryżu będzie wydzielała się skrobia tworząc kremowy sos - podstawa dobrego risotto.
Po około 20 minutach ryż powinien być miękki, ale jednocześnie jędrny (al dente) i kremowy (należy próbować, ponieważ bardzo istotne jest aby ryż się nie rozgotował).
Dodać ostatnią porcję bulionu, łyżkę masła, parmezan i pietruszkę, energicznie zamieszać i natychmiast podawać.
Dodać ostatnią porcję bulionu, łyżkę masła, parmezan i pietruszkę, energicznie zamieszać i natychmiast podawać.
Smacznego!
Super wpis!!! Ciekawa historia tego risotto i szafranu no i rewelacyjny przepis:) Juz od jakiegos czasu chodzi za mna grzybowe risotto, ale jakos sie nie moge zebrac. No ale skoro jest tu juz gotowy przepis, to chyba nie bede dluzej zwlekac i jeszcze w tym tygodniu popelnie :)
OdpowiedzUsuńTo byl taki niazaplanowany obiad z tego co bylo w domu;) Wyszedl niesamowicie pyszny! Goraco polecam, a najlepsze oczywiscie sa do tego wlasnorecznie zbierane grzybki;)
UsuńRewelacyjnie i wyczerpująco potraktowany temat :) Przyznam się, że sama nie zawsze przestrzegam wszystkich reguł na 100%, np. gorące talerze :)
OdpowiedzUsuńAle to, co jest naprawdę konieczne, tego się zawsze trzymam. Grzybowe risotto, to jedno z moich ulubionych.
Ciesze sie ze wpis sie podobal;) Ja niestety tez nie podgrzewam talerzy;( a sadze ze to sporo daje;) Ciezko to wszystko ogarnac gdy przygotowuje sie obiad wieczorem po 9 godzinach w pracy i gdy sie jest strasznie glodnym;)
UsuńTo risotto zdecydowanie wejdzie do mojego menu;) Poza tym doszlam do wniosku ze mozna je zaserwowac w Wigilie, taka mysle ciekawa odmiana;)
Pozdrawiam!
Bardzo fajny post. Mam nadzieję, że dużo osób go przeczyta, bo niestety niektórzy zupełnie nie mają pojęcia co to jest risotto.
OdpowiedzUsuńDziekuje! Ciesze sie ze sie podoba:)Tez mam nadzieje, ze duzo osob tu zajrzy :) I wyczyta cos ciekawego i pouczajacego:)
UsuńPozdrawiam!
Dziękuję za odwiedziny:)
OdpowiedzUsuńRisotto wygląda..mmm......
Pozdrawiam!!
A smakuje jeszcze lepiej! :)
UsuńKompedium wiedzy na temat risotta, świetnie! Udane risotto wciąż przede mną :)
OdpowiedzUsuńDziekuje i mam nadzieje, przyda sie do przyrzadzenia pysznego risotto;)
UsuńPowodzenia!
Świetny przepis. Zrobiłam jednak trochę inaczej, bo nie dodałam wina, bulion sama zrobiłam z warzyw i na koniec dodałam również łyżkę śmietanki. Wyszło przepyszne.
OdpowiedzUsuń