Pasztet marchewkowy z czerwoną soczewicą
Postanowiłam wykorzystać kilka podstawowych produktów, które miałam w domu i przygotowałam banalnie prosty, a niezwykle smaczny pasztet marchewkowy z czerwoną soczewicą. Pasztecik udał się wyśmienicie i jest przepyszny. Ponieważ lubię dobrze doprawione potrawy, także i pasztet marchewkowy musi być wyrazisty w smaku. Pasztet jest bardzo aromatyczny i dość pikantny, ale to nadaje mu charakteru! Jest po prostu rewelacyjny! Pasztet marchewkowy z soczewicą można oczywiście jeść jako dodatek do kanapek, ale dobrze sprawdzi się także jako danie główne. Taki plaster pasztetu marchewkowego to także fantastyczny dodatek do pudełka z jedzonkiem do pracy. Gorąco polecam!
Pasztet marchewkowy z czerwoną soczewicą
Składniki:
- 1 szklanka czerwonej soczewicy
- 4-5 marchewek
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 jajko
- 1 łyżeczka mielonej kolendry
- 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
- 1 łyżeczka przyprawy curry
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- szczypta płatków chilli
- 0,5 łyżeczki ostrej papryki w proszku
- 0,5 łyżeczki kurkumy
- 0,5 łyżeczki imbiru w proszku
- sól, pieprz
Jak zrobić pasztet marchewkowy z soczewicą?
Soczewicę przesypać na sito i wypłukać pod bieżącą wodą. Przesypać do garnka, zalać wodą, zagotować, posolić i gotować przez kilkanaście minut aż będzie miękka. Gdy soczewica będzie ugotowana, przelać na sito i dobrze odsączyć.
W międzyczasie cebulę pokroić w drobną kostkę i przesmażyć na oliwie z masłem. Dodać czosnek wyciśnięty przez praskę. Doprawić niewielką ilością soli. Smażyć powoli do czasu aż cebula się przyrumieni.
Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach i dodać do przesmażonej cebuli. Wszystko wymieszać, podlać niewielką ilością wody i smażyć do czasu aż marchewka zrobi się miękka. Dodać przyprawy - kolendrę, słodką i ostrą paprykę, chilli, przyprawę curry, imbir i kurkumę. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
Do usmażonej marchewki dodać ugotowaną soczewicę. Wszystko dokładnie wymieszać i jeszcze chwilę smażyć. Spróbować i ewentualnie doprawić do smaku. Warzywa powinny być wyraziste w smaku.
Odstawić do wystygnięcia.
Piekarnik nagrzać do 180 stopni.
Do warzyw wbić jajko, dokładnie wymieszać.
Farsz przełożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej i wysypanej bułką tartą.
Pasztet warzywny piec przez około 45 minut, lub do czasu aż farsz będzie suchy (sprawdzić patyczkiem).
Pasztet odstawić do wystygnięcia.
Podawać z ulubionym pieczywem lub grubiej pokrojony jako element dania głównego.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za wszystkie komentarze - są one dla mnie niezwykle cenne i bardzo motywujące.